#15759 przez balu
Wt, 20 kwi 2010, 15:41

Poniższe informacje przedstawiają różnice i poszczególne wersje Windows 7:

* Windows 7 Starter - najbardziej okrojona wersja systemu. Pozwala na uruchomienie maksymalnie trzech aplikacji jednocześnie, możliwość przyłączanie się do HomeGroups, nowy pasek zadań oraz Jumplisty. Oczywiście ta i każda kolejna udostępni takie same bezpieczeństwo i niezawodność.
* Windows 7 Home Basic - posiada wszystkie funkcje z wersji Starter oraz nielimitowaną ilość uruchamianych jednocześnie aplikacji, Live Thumbnail, zwiększone możliwości graficzne, zaawansowana obsługa sieci (sieci bezprzewodowe ad-hoc, udostępnianie połączenia internetowego), centrum mobilności.
* Windows 7 Home Premium - edycja przeznaczona dla użytkowników domowych. Posiada wszystkie funkcje z wersji Home Basic oraz pulpit Aero Glass, Advanced Windows Navigation, ułatwioną obsługę zarządzania i udostępniania sieci pomiędzy innymi komputerami oraz urządzeniami, zwiększoną ilość obsługiwanych formatów multimedialnych, dodatkowe narzędzia do Windows Media Center, obsługę funkcji Play To, obsługę Multi-touch oraz rozpoznawania pisma odręcznego.
* Windows 7 Professional - produkt skierowany jest do użytku w małych firmach. Posiada wszystkie funkcje z wersji Home Premium oraz możliwość podłączenia systemu do domeny, ochronę danych przez zaawansowane funkcje backupu danych przez sieć i EFS, drukowanie za pośrednictwem Location Aware Printing. Dla tej edycji systemu będzie możliwość wykupienia pakietu Microsoft Software Assurance.
* Windows 7 Ultimate - ta edycja systemu skierowana jest dla rynku biznesowego. Posiada wszystkie funkcje z wersji Professional oraz obsługę funkcji szyfrowania dysków BitLocker, obsługę DirectAccess, obsługę BranchCache, obsługę AppLocker, możliwość instalowania paczek językowych.
* Windows 7 Enterprise - posiada wszystkie funkcje z wersji Ultimate. Jest skierowana dla rynku biznesowego. Wersja ta będzie dostępna wyłącznie poprzez Microsoft Volume Licensing.

Edycje Windows 7 na Polskim rynku:

System Windows 7 będzie dostępny w sześciu podstawowych edycjach - pięć z nich będzie dostępnych w Polsce. Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę każdej z nich oraz ogólne informacje na temat podziału systemu na edycje funkcjonalne.

Microsoft wraz z Windows 7 częściowo zrywa z podziałem edycji na domowe i biznesowe wprowadzonym wraz z Vistą. Teraz liczba wbudowanych w system funkcji będzie przyrastać wraz z każdą kolejną edycją. Oznacza to, że kupując edycję Professional będziemy mogli skorzystać nie tylko z przeznaczonych dla firm narzędzi nieobecnych w wersjach domowych, ale także z aplikacji i funkcji multimedialnych dla użytkowników indywidualnych.

Nazewnictwo edycji pozostaje praktycznie niezmienione - jedyna różnica dotyczy wersji Professional, która jest nowym odpowiednikiem edycji Business systemu Windows Vista. Wraz z systemem Windows 7 zmienia się natomiast przeznaczenie niektórych edycji. Wersja Starter, niegdyś przeznaczona wyłącznie na rynki rozwijające się, nadal będzie mocno ograniczona funkcjonalnie, ale teraz sprzedawana będzie na całym świecie z niskobudżetowymi komputerami. Rolę taniej edycji dla wybranych rynków przejmuje wersja Home Basic, w Polsce niedostępna.

Podobnie jak w przypadku Windows Vista, wszystkie edycje oprócz Starter dostępne będą w wersji 32- i 64-bitowej.


Obrazek Windows 7 Home Premium

Edycja Home Premium to podstawowa wersja funkcjonalna systemu Windows 7, która zostanie prawdopodobnie wybrana przez największą grupę użytkowników. Przeznaczona jest do zastosowania w warunkach domowych i wyposażona w szereg funkcji oraz narzędzi przydatnych domowych użytkownikom. Posiada między innymi komplet nowości w zakresie interfejsu użytkownika, obsługę nowych bibliotek dokumentów, grup domowych oraz aplikację Windows Media Center do oglądania telewizji.

Obrazek Windows 7 Professional

Edycja Professional skierowana jest przede wszystkim do firm, ale także do bardziej zaawansowanych użytkowników domowych. W przeciwieństwie do Windows Vista Business, system Windows 7 Professional posiada wszystkie funkcje edycji Home Premium, a dodatkowo oferuje także tryb Windows XP do uruchamiania niekompatybilnych z Siódemką aplikacji, pozwala dołączyć komputer do domeny i udostępnia bardziej rozbudowane opcje automatycznych kopii zapasowych.


Obrazek Windows 7 Ultimate

Zakup najbogatszej funkcjonalnie edycji Ultimate to rozwiązanie dla najbardziej wymagających użytkowników. Edycja ta oprócz wszystkich funkcji wersji Professional udostępnia szereg zaawansowanych opcji, takich jak szyfrowanie dysku BitLocker, obsługę technologii dostępu zdalnego DirectAccess, buforowanie BranchCache czy bootowanie z dysku VHD. Edycja ta jest także jedyną wersją konsumencką oferującą pakiety językowe w witrynie Windows Update, dzięki którym w dowolnej chwili można przełączać język interfejsu użytkownika.

Windows 7 Starter

Edycja Starter jest ograniczoną funkcjonalnie wersją systemu Windows 7 przeznaczoną przede wszystkim na niskobudżetowe notebooki oraz netbooki. Windows 7 w tej edycji oferuje podstawowe możliwości w zakresie sieci, przeglądania Internetu i poczty, a jednocześnie pochłania bardzo niewiele zasobów i nie wymaga posiadania mocnego sprzętu. Niestety w związku z tym system posiada wiele ograniczeń - przykładowo nie można w nim zmienić tapety, nie oferuje interfejsu Aero, nie posiada opcji przełączania użytkowników i nie ma programu Windows Media Center. Jest to też jedyna wersja Windows 7, która nie występuje w wariancie 64-bitowym.

Windows 7 Starter można nabyć wyłącznie z nowym komputerem w postaci licencji typu OEM, nie jest dostępna wersja pudełkowa (BOX).


Windows 7 Enterprise

Edycja Enterprise jest jedyną wersją systemu Windows 7 udostępnianą klientom umów licencjonowania grupowego posiadających rozszerzenie Software Assurance. Funkcjonalnie edycja ta nie różni się niczym od konsumenckiej wersji Ultimate. Jedyna różnica to sposób aktywacji - edycja Enterprise może być aktywowana przy pomocy mechanizmów aktywacji grupowej, dzięki czemu firmy mogą hurtowo aktywować systemy na dużej liczbie komputerów jednocześnie i automatycznie.

Windows 7 Enterprise nie jest dostępny na rynku detalicznym, można go zdobyć jedynie w ramach programu Software Assurance.


Windows 7 E, Windows 7 N

W związku ze sporem przed Komisją Europejską o dołączanie przeglądarki Internet Explorer do systemu na rynku europejskim (czyli także w Polsce) systemy Windows 7 początkowo miały być dostępne wyłącznie w wersjach oznaczonych literą "E" - bez wbudowanej przeglądarki Internet Explorer 8. Poza brakiem przeglądarki wersje "E" nie różniły się od standardowych i miały występować w tych samych edycjach funkcjonalnych - Home Premium, Professional, Ultimate itd.. Na przełomie lipca i sierpnia 2009 Microsoft poinformował jednak, że rezygnuje z wprowadzania wersji "E" na rynek i w Europie sprzedawane będą pełne wersje - takie same, jak w innych częściach świata.

Dodatkowo w Europie w sprzedaży dostępna będzie także wersja "N" systemu Windows 7. Wersja ta pozbawiona będzie, podobnie jak w przypadku Windows Vista N, odtwarzacza Windows Media Player. Poza brakiem tej jednej aplikacji nie będzie żadnych różnic w stosunku do standardowych wersji.


Szczegółowe porównanie funkcjonalności
Poniższa tabela zawiera szczegółowy spis funkcjonalności systemu Windows 7 wraz z podziałem na poszczególne jego edycje.

Obrazek

Podobne wątki Statistics Ostatni post
Aktywator Windows 7 - Nowy - Activator Windows 7
przez DawidJ1906 Wt, 28 sie 2018, 10:43 w Oprogramowanie
0 Odpowiedzi
408 Wyświetlone

Avatar użytkownika

przez DawidJ1906
Wt, 28 sie 2018, 10:43
Wszystko, co kocham (2009) PL
przez Almanz0r Wt, 31 sie 2010, 10:11 w Kosz
0 Odpowiedzi
1823 Wyświetlone

Avatar użytkownika

przez Almanz0r
Wt, 31 sie 2010, 10:11
Strzelnica-Konin.com - wszystko co najlepsze !
przez bwt Pt, 16 wrz 2011, 15:41 w Serwery CS
0 Odpowiedzi
519 Wyświetlone

Avatar użytkownika

przez bwt
Pt, 16 wrz 2011, 15:41
Strzelnica-Konin.com - wszystko co najlepsze !
przez bwt Cz, 1 wrz 2011, 12:15 w Serwery CS
0 Odpowiedzi
596 Wyświetlone

Avatar użytkownika

przez bwt
Cz, 1 wrz 2011, 12:15
Strzelnica-Konin.com - wszystko co najlepsze !
przez bwt Pn, 22 sie 2011, 09:37 w Serwery CS
0 Odpowiedzi
591 Wyświetlone

Avatar użytkownika

przez bwt
Pn, 22 sie 2011, 09:37
SPAM - Czyli wszystko w jednym temacie :)
1 ... 9, 10, 11 przez Sru Pt, 25 wrz 2009, 21:57 w Kosz
152 Odpowiedzi
46434 Wyświetlone

Avatar użytkownika

przez LoLo
Cz, 22 lip 2010, 13:55
Daniel Bloom - Wszystko co kocham (2010)
przez chris69 Wt, 6 kwi 2010, 20:22 w Kosz
0 Odpowiedzi
1519 Wyświetlone

Avatar użytkownika

przez chris69
Wt, 6 kwi 2010, 20:22
Wszystko O Filmach , Grach , Muzyce itp...
przez Ultrax Wt, 13 kwi 2010, 10:36 w Kosz
1 Odpowiedzi
869 Wyświetlone

Avatar użytkownika

przez NOODLE
Cz, 15 kwi 2010, 20:29
Gramofon, winyle, sample i wszystko co z tym związane :)
przez Sru Śr, 9 lut 2011, 21:10 w O wszystkim i o niczym
0 Odpowiedzi
2163 Wyświetlone

Avatar użytkownika

przez Sru
Śr, 9 lut 2011, 21:10
GamesBoard.pl - Portal, serwery, wszystko o gracz :)
1, 2 przez slaw3k3 N, 21 mar 2010, 15:20 w Serwery CS
16 Odpowiedzi
2047 Wyświetlone

Avatar użytkownika

przez Cziter ?
Wt, 5 paź 2010, 15:31

Kto przegląda forum

Zidentyfikowani użytkownicy: Tbot