serwer cs

serwer cs

#34560 przez akuku ?
Cz, 30 gru 2010, 00:02
Dubaj otworzył najwyższy budynek na świecie
Najwyższy budynek świata otwarty. Znajduje się w Dubaju. Ma 169 pięter i jak ogłoszono podczas jego uroczystego otwarcia ma 828 metrów, a nie 818, jak podawano wcześniej. Wart jest 1,5 miliarda dolarów. Ekonomiści spekulują, że najwyższa budowla globu może okazać się również ogromną biznesową porażką.
Uroczyste otwarcie drapacza chmur odbyło się o godzinie 17. czasu polskiego i uczestniczyło w nim 60 tys. gości.

Wieżowiec początkowo miał nazywać się Burj Dubai, czyli "Wieży Dubaju". Szejk Dubaju w przemówieniu podczas otwarcia zmienił jednak nazwę wieży na Burj Khalifa - na cześć władcy emiratu Abu Zabi, szejka Chalify ibn Zajeda an-Nahajana. Jest on jednocześnie prezydentem federacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Emirat Abu Zabi przyszedł z pomocą Dubajowi, zmagającemu się z trudnościami Wieża Dubaju

Wysokość: 828 metrów
Pow. użyt.: 330 tys. m2
Koszt: 1,5 mld dol.
finansowymi. Wieża Dubaju


Wysokość: 828 metrów
Pow. użyt.: 330 tys. m2
Koszt: 1,5 mld dol.


Luksusowe mieszkania, meczet i basen

Drapacz chmur, którego budowa rozpoczęła się cztery lata temu, jest o ponad 300 m wyższy od dotychczasowego rekordzisty budynku Taipei 101 na Tajwanie. Jego wzniesienie kosztowało ok 1,5 mld dolarów, a przy budowie pracowało ponad 12 tysięcy ludzi.

Powierzchnia użytkowa kolosa to ponad 330 tys. m2. Aż 40 tys. m2 zajmują korytarze i klatki schodowe. Wewnątrz znajduje się 900 luksusowych mieszkań (niektóre z nich zostały zaprojektowane przez Giorgio Armaniego), a także basen i meczet. 37 pięter zajmuje centrum handlowe, 150 restauracji i 1,200 sklepów. W wieżowcu znajduje się także także meczet, olimpijskiej wielkości lodowisko i ośrodek narciarski, park gier tematycznych i ogromny KidZania – wioska dla dzieci

Do budowy kolosa wykorzystano m.in. 330 tys. m szesc. betonu, 103 tys. m szesc. szkła i wiele tysięcy ton stali. Pusty budynek waży 500 tys. ton. Jego iglicę widać z odległości 95 kilometrów. Najwyższy na świecie drapacz chmur przekracza kilka stref klimatycznych. Temperatura na wierzchołku budynku będzie średnio o 10 stopni niższa, niż na ziemi.

Wieżowiec będzie jest jedną z budowli nowej gigantycznej dzielnicy Downtown Burj Dubai, która ma kosztować 20 mld dol. W ramach projektu powstanie także największe - zdaniem inwestora - centrum handlowe świata Dubai Mall oraz 30 tys.
Mohamed al Abbar, prezes Emaar Properties, czuje zarobek/TVN CNBC Biznes
mieszkań.
Mohamed al Abbar, prezes Emaar Properties, czuje zarobek/TVN CNBC Biznes

Będzie kołysał się na wietrze

Architekci wieżowca nazwali go przed otwarciem "światową ikona budownictwa". Są pewni, że dzięki rozwojowi techniki, którą zastosowano podczas budowy wieżowca, w przyszłości będzie możliwe wznoszenie jeszcze wyższych budynków. - Wiele się nauczyliśmy przy tym projekcie i wiemy już na pewno, że jest możliwe przejść na jeszcze wyższy poziom - mówił telewizji CNN architekt William F. Baker.

Jak informuje CNN, budynek będzie kołysał się na wietrze, ale został skonstruowany tak, że osoby się w nim znajdujące nie będą tego czuć. Budynek jest zharmonizowany z ruchami wiatru tak jak instrument muzyczny. Dlatego drapacz chmur wygląda, jak odwrócony sopel. Taki kształt ma pomóc zmniejszyć naprężenia. Rozszerzający się u podstawy kształt wieży ma z kolei zredukować prędkość wiatru na poziomie gruntu.

Specjaliści podkreślają jednak słabe strony konstrukcji. - Jeśli spojrzeć na to praktycznie, to jest naprawdę bardzo zły pomysł. Wieżowiec wykorzystuje tyle energii elektrycznej, co niejedno miasto. Poza tym górne 30-40 pieter jest tak małych, że nie nadają się do niczego oprócz magazynów i przechowywania. Jeśli Dubaj chciał mieć małe magazyny 800 metrów nad ziemią, to mu się udało – krytykował budowlę Jim Krane, autor "City of Gold: Dubai and the Dream of Capitalism".
#34582 przez Sru
Cz, 30 gru 2010, 14:14
Warto dodać że w latach 90 najwyższą budowlą na świecie był Polski przekażnik gdzies na mazurach, jednak przy konserwacji jakiś baran zapomniał zabezpieczyć naciągi i cała konstrukcja poszła wpizdu.:P
#34589 przez luk.
Cz, 30 gru 2010, 15:47
Obrazek
Jak podaje doskonale witryna burjdubaiskyscraper.com - 20 maja 2008 roku rozpoczęły się prace nad 165 piętrem budynku, które znajduje się na wysokości 649,7 metra. Oznacza to, że pobity został dotychczasowy rekord wynoszący 646,38 metrów należący do masztu radiowego w Konstantynowie koło Gąbina. Maszt Polskiego Radia będący dotychczas najwyższą strukturą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka, zawalił się w 1991 r. z powodu zerwania jednej z lin podtrzymujących jego konstrukcję.
#34608 przez akuku ?
Cz, 30 gru 2010, 17:04
kto wchodzil na gore ten musial miec barzdo obolale rence bo to 649,7 metrow

Podobne wątki Statistics Ostatni post
EvoBattle.com - największy międzynarodowy serwer TeamSpeak3!
przez Evo_Aramis Wt, 30 cze 2015, 16:33 w Serwery CS
0 Odpowiedzi
796 Wyświetlone

Avatar użytkownika

przez Evo_Aramis
Wt, 30 cze 2015, 16:33

Kto przegląda forum

Zidentyfikowani użytkownicy: Brak zidentyfikowanych użytkowników