serwer cs

serwer cs

#51844 przez makelele
Śr, 20 lip 2011, 17:50
Bierne palenie niemal podwaja ryzyko głuchoty typu odbiorczego (czuciowo-nerwowej, SNHL od ang. sensorineural hearing loss) u nastolatków.

Zespół prof. Anila Lalwaniego z NYU Langone Medical Center and School of Medicine analizował dane 1533 nastolatków w wieku od 12 do 19 lat. Uzyskano je w latach 2005-2006 w ramach National Health and Nutrition Examination Survey. Poza wynikami badania audiologicznego dostępne były także odczyty poziomu metabolitu nikotyny kotyniny w surowicy (żadna z wziętych pod uwagę osób nie paliła aktywnie). Okazało się, że w im większym stopniu ktoś był narażony na bierne palenie, tym większe szkody dla uszu. W alarmującym artykule, który ukazał się w piśmie Archives of Otolaryngol - Head & Neck Surgery, naukowcy ujawnili, że zwykły kontakt z dymem tytoniowym doprowadza w niektórych przypadkach do takiej utraty słuchu, że upośledza to rozumienie mowy. Amerykanie podkreślają, że na razie nie wiadomo, jaka dawka dymu jest szkodliwa i kiedy dokładnie dochodzi do uszkodzeń.

Bazując na zgromadzonych do tej pory informacjach, otolaryngolodzy wskazują 2 potencjalne patomechanizmy opisanego zjawiska. Po pierwsze, ustalono, że dym papierosowy zwiększa ryzyko infekcji ucha środkowego. Uznaje się też, że może on zaburzać dopływ krwi do ucha, wywołując drobne co prawda, ale akumulujące się z czasem zmiany.

W amerykańskim studium ok. 40% z 800 nastolatków narażonych na bierne palenie miało wykrywalne problemy ze słuchem, w porównaniu do jedynie 25% w podgrupie nastolatków niemających kontaktu z dymem papierosowym. Co ważne, mniej niż 1/5 osób z ubytkiem słuchu zdawała sobie z tego sprawę. Głuchotę typu odbiorczego diagnozowano, jeśli podczas audiometrii tonalnej (ang. pure-tone audiometry, PTA), w ramach której określa się najsłabszy dźwięk słyszany przez badanego, dla częstotliwości 0,5, 1 i 2 kHz (częstotliwości niskich) oraz 3, 4, 6 i 8 kHz (częstotliwości wysokich) trzeba było użyć dźwięku o średnim natężeniu powyżej 15 decybeli. Okazało się, że ekspozycja na bierne palenie wiązała się z prawie 2-krotnym (1,83) wzrostem częstości obustronnego SNHL w odniesieniu do dźwięków o niskiej częstotliwości.


Źródło: BBC/Archives of Otolaryngol - Head & Neck Surgery
#51845 przez ulan_32
Śr, 20 lip 2011, 18:16
jaka dawka dymu jest szkodliwa i kiedy dokładnie dochodzi do uszkodzeń.

Nawet nie wiadomo jaki składnik dokładnie, to samo mozna napisać o dymie wydechowym z rur np ten który wydostaje się z autobusów mzk i pachnie olejem do frytek:)
nie można jednoznacznie stwierdzić , że jedynie dym papierosowy jeśli nie wiadomo , jaki to zwiazek albo mieszanina związków uszkadza słuch
#51852 przez enron
Śr, 20 lip 2011, 19:08
makelele napisał(a):Amerykanie podkreślają, że na razie nie wiadomo, jaka dawka dymu jest szkodliwa i kiedy dokładnie dochodzi do uszkodzeń.

buahahahaha, kolejna praca doktorska jakiegoś amerykańskiego doktorka. Wnosząca do nauki tyle samo co Braniac za DC.
#51883 przez Audi.
Cz, 21 lip 2011, 00:48
enron napisał(a):
makelele napisał(a):Amerykanie podkreślają, że na razie nie wiadomo, jaka dawka dymu jest szkodliwa i kiedy dokładnie dochodzi do uszkodzeń.

buahahahaha, kolejna praca doktorska jakiegoś amerykańskiego doktorka. Wnosząca do nauki tyle samo co Braniac za DC.


Dokładnie mam takie samo zdanie, w dzisiejszych czasach wszystko szkodzi, a im bardziej nieprawdopodobna teoria tym więcej w okół niej szumu.

Podobne wątki Statistics Ostatni post
jak rzucic palenie SRU
przez kaczus Pn, 27 paź 2014, 15:42 w Serwerowy offtopic
4 Odpowiedzi
1789 Wyświetlone

Avatar użytkownika

przez kaczus
N, 2 lis 2014, 12:01
Palenie ziola amxx - marycha, gibon
przez Sru So, 7 lis 2009, 14:32 w Kosz
2 Odpowiedzi
1410 Wyświetlone

Avatar użytkownika

przez undertaker
Wt, 10 lis 2009, 15:11

Kto przegląda forum

Zidentyfikowani użytkownicy: Sogou [Bot]